joi, 5 ianuarie 2017

Proiect didactic de nota 10...cu aplauze la scenă deschisă!Mulțumesc colegelor pentru colaborare!


Proiect didactic
Data: 13.12.2016
Clasa: a II-a
Propunători: Puiu (căs. Stanciu) Anișoara
Lucaci (căs. Mihăeș) Teodora
Ignat (căs. Zamfir) Ana-Cristina
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea tematică: Natura
Titlul lecției: „Iarna pe uliță” de George Coșbuc
Tipul lecției: predare-învățare
Scopul lecției: formarea capacității de receptare a unui text literar liric
Obiective operaționale:
O1: să citească fluent, corect și expresiv textul;
O2: să formuleze enunțuri cu cuvintele și expresiile noi din text;
O3: să denumească elementele de construcție ale textului;
O4: să numească fiecare tablou din poezie, dând un titlu potrivit;
O5: să identifice cuvintele si expresiile ce redau imaginile auditive, vizuale, dinamice din text;
O6: să completeze enunțuri cu expresii şi cuvinte din text;
Strategia didactică:
Metode și procedee: lectura, lectura explicativă, conversația, explicația, lucrul cu manualul, exercițiul, problematizarea
Mijloace didactice:manualul, frunze de toamnă, fulgi de zăpadă din hârtie, ghicitori, desene cu imagini din anotimpul de iarnă, fișe;
Moduri de organizare: frontal, individual, în echipă;
Resurse bibliografice:
Programa școlară de Comunicare în limba română pentru clasa a II-a aprobată prin Ordin al Ministrului nr.3418/19.03.2013
Farcaș, Genoveva Aurelia, Cristea, Constanța, Soficu, Georgiana, Dima, Loredana, Lazăr Petronela-Albinița, Proiecte didactice pentru învățământul primar- abordare integrată, Editura Sf. Mina, Iași, 2015
Ghidul învățătorului pentru clasa a II-a, Editura Intuitext, București, 2014
Masari, Geanina, Seghedin, Elena, Teoria și practica instruirii și a evaluării, Editura Performantica, Iași 2012
Norel, Mariana, Didactica limbii și literaturii românepentru învățământul primar, Editura Art, București, 2010.



Desfășurarea lecției

Momentele
lecției
Timp
Ob.
op.
Conținutul instructiv-educativ
Strategia didactică
Evaluare
Metode și procedee
Mijloace didactice
Forme de organizare
1. Moment organizatoric
1 min.

Se vor asigura condițiile optime necesare desfășurării lecției: aerisirea sălii de clasă, pregătirea materialului didactic necesar, asigurarea ordinii și a disciplinei, a climatului psiho-afectiv.




2. Captarea atenției
5 min.



















O1
Elevii vor fi așezați în semicerc, pe marginea covoru-lui. În centru vor fi mai multe frunze de forme și culori diverse. Printre acestea s-au strecurat și câțiva fulgi de zăpadă pe care sunt scrise ghicitori:
Stă în curte lângă pom,
Îi zici om, dar nu e om;
Şi când soarele-ncălzeşte
Nu-l mai vezi, că se topeşte.” (omul de zăpadă)
Fără cai şi fără roate,
O nălucă cu tălpici
Fuge pe şosea de lapte...
Ce-o fi asta?...Ghici!....” (sania)
Parc-ar fi nişte petale
Ori steluţe ce dansează.
Norii le presară iarna
Şi pe gene ţi le-aşază.” (fulgii de zăpadă)
Elevii vor căuta printre frunze „intrușii”; cel care descoperă un fulg va citi ghicitoarea, iar colegii vor da răspunsul corespunzător. Se constată că răspunsurile date fac referire la elementele specifice anotimpului de iarnă.









problematizarea


lectura
frunze din
hârtie

fulgi de zăpadă din hârtie
frontal

individual










capacitatea elevilor de a recunoaște elemente specifice iernii

capacitatea elevilor de a citi ghicitorile de pe fulgi
3. Anunțarea temei și a obiectivelor lecției
4 min.

Se anunță elevii că vor studia poezia „Iarna pe uliță” de George Coșbuc (anexa 1). Se anunţă obiectivele urmărite pe parcursul lecţiei.
Se vor respecta etapele lecturii explicative.
Cadrul didactic scrie data, titlul poeziei și numele autorului pe tablă, iar elevii în caiete.



conversația
tabla
caiete
frontal

4. Dirijarea învățării
25 min.














O1







O3

O4









O5

O6

Se va purta o discuţie despre desenele cu tema „Întâmplări la săniuș”expuse în clasă:
-Care sunt caracteristicile anotimpului de iarnă?
- Ce sentimente au copiii faţă de anotimpul iarna?
- Care sunt jocurile de iarnă îndrăgite de copii?
Se va specifica faptul că frumuseţea naturii este redată de către artiștii plastici în desene și picturi prin culoare, iar de către scriitori prin cuvinte.
Se deschid manualele și se discută despre imaginea de la pagina 64.
Se citește model textul de către cadrul didactic.
Se realizează o primă discuţie:
- De ce credeţi că poezia are titlul „Iarna pe uliţă”?
- Ce sentimente v-a trezit poezia?
Se citește poezia în gând de către copii, apoi se citește în lanț, pe strofe, selectiv.
Se identifică cuvintele și expresiile noi din text (de exemplu: „uliță” „s-au mai răzbunat”, „năvalnic”, „vuiet”, „coastă”, „mătănii”), se explică sensul acestora. Cadrul didactic scrie cuvintele noi și explicațiile la tablă, iar elevii scriu în vocabular. Se integrează cuvintele noi în enunțuri orale.
Se reamintesc elementele specifice textului liric:
-Cum se numește fiecare rând al poeziei?
-Ce formează un grup de mai multe versuri?
-Ce exprimă autorul în poezie?
-Cum exprimă poetul gândurile și sentimentele?
- Care este mesajul poeziei?
Se citesc informațiile de la pagina 65 și se notează în caiet.(anexa 2).
Se recitește textul pe strofe și pe baza conversației se specifică conținutul : cuvintele de la sfârșitul versurilor care se „potrivesc”, imaginile artistice și forma în care este prezentat: ortografia, semnele de punctuație.
Se stabilește faptul că fiecare strofă constituie un tablou si se găsește câte un titlu potrivit fiecărui tablou.
Elevii vor primi o fişă având ca sarcină să grupeze expresiile frumoase din text în imagini auditive (ce aud?), vizuale (ce văd?) și dinamice (ce se mișcă?). (anexa 3)
conversația









lectura explicativă



exercițiul

explicația

lucrul cu ma-nualul







problematizarea





lectura
problematizarea

exercițiul




manual











tabla
vocabular












manual






fișe
frontal



individual







frontal

















frontal








capacitatea elevilor de a recunoaște elemente specifice anotimpului de iarnă

capacitatea elevilor de a citi corect, fluent, expresiv
capacitatea elevilor de a integra cuvinte și expresii în enunțuri noi

capacitatea elevilor de a enumera elemente de construcție ale textului
capacitatea elevilor de a formula mesajul transmis de poet

capacitatea elevilor de a găsi titluri potrivite fiecărui tablou
capacitatea elevilor de a grupa expresiile frumoase
5. Obținerea performanței
10 min.


O7


Elevii vor lucra exercițiile din fișă (anexa 4), având ca sarcină completarea propoziţiei cu cuvintele şi expresiile potrivite din text.

Verificarea fișei se realizează prin interevaluare.


exercițiul

lectura

fișe


individual



în echipe
capacitatea elevilor de a selecta expresiile potrivite pentru a completa enunțurile
interevaluare
6. Asigurarea retenției și a transferului
4 min.

Se dau ca temă pentru acasă: exercițiul 11 de la pagina 65 și memorizarea unei strofe la alegere.
conversația



7. Încheierea activității
1 min.

Se fac aprecieri asupra modului de participare a elevilor la lecţie.




aprecieri verbale


















Anexa 1
































Anexa 2



Oglinda tablei
13.12.2016
Iarna pe uliță
de George Coșbuc
Ne amintim și reținem!
Fiecare rând din poezie se numește vers.
Un grup de mai multe versuri formează o strofă.
Între strofe se lasă un spațiu liber.
În poezie autorul își exprimă gândurile și sentimentele cu ajutorul imaginilor artistice.

În poezia „Iarna pe uliță” poetul își exprimă gândurile și sentimentele de bucurie datorită sosirii iernii.




















Anexa 3

  • Grupează cuvinte sau expresii din poezie în imagini vizuale, auditive şi dinamice:
Imagini vizuale
(văd)
Imagini auditive
(aud)
Imagini dinamice
(se mişcă)
norii s-au mai răzbunat”
năvalnic vuiet”

copiii „de pe coastă vin













Anexa 4


Fișă de lucru

Completează propoziţiile cu cuvintele şi expresiile potrivite din text:

Câte un fulg ___________________________ .
Soarele _______________________________ .
Vântul ________________________________ .
Copiii ________________________________ .
Norii _________________________________ .
Pe râu ________________________________ .
Vuietul _______________________________ .






Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu